Kerkaland autós túra /alternatív kerékpáros

A Kerkaland autós/kerékpáros túra keretében Lenti térségében közútra optimalizált útvonal, ami a Lenti-Kerkaland nevesített turisztikai desztináció összekapcsolása.

  • Táv: 73 km (72,8 km)

Időtartam:

  • autós túra esetén nem releváns.
  • kerékpáros túra esetén 5 óra menetidő

Útvonal:

  1. Lenti (Hotel Balance)
  2. Lentikápolna (Lenti közigazgatási terület)
  3. Bárszentmihályfa (Lenti közigazgatási terület)
  4. Mumor (Lenti közigazgatási terület)
  5. Nova
  6. Mikekarácsonyfa
  7. Zebecke
  8. Ortaháza
  9. Páka
  10. Páka- Dömefölde
  11. Csömödér
  12. Szécsisziget
  13. Lovászi
  14. Kerkateskánd
  15. Lenti kerékpáros pihenő
  16. Lenti Parkerdő (Helyi Értékek Háza, Vár)
  17. Lenti (Hotel Balance)

Letölthető térképek

Kerkaland autós túra látnivalói (GPX fájl letöltése) [14.61 kB]

Kerkaland autós túra látnivalókkal (GPX fájl letöltése) [390.57 kB]

Kerkaland autós túra útvonal (GPX fájl letöltése) [378.14 kB]

Tervezés:

A túra célja:

  • egy napos autós családi kirándulás keretében megismerkedni a Kerkaland desztináció elemeivel,
  • egyéni vagy csoportos kerékpáros túra keretében körbejárni a Lenti járás déli területeinek látványosságait

Évszak, időjárás:

  • A túra bejárása évszaktól függetlenül bármikor lehetséges.
  • Kerékpározás téli időszakban nem javasolt.

Az útvonal mentén a következő településeken érhető el szálláshely:

  • Lenti, Nova, Szécsisziget, Lovászi

Szervezés:

  • Autós kirándulás külön szervezést nem igényel. Ha a túrát a látnivalók megtekintésével együtt egész naposra tervezzük indokolt a déli étkezésről gondoskodni (magunkkal vitt úti csomag), esetleg Nova, Páka és Lovászi településen érdeklődni az étkezési lehetőségekről. (Mindhárom helyen működik melegkonyhás vendéglátó hely).

Túrakiírás tartalma:
Vezető, szervező (elérhetőség):

  • A túra szakmai dokumentumai (track, stb) elérhetők a www.kerkaland.hu honlapon

Részletes túraleírás

A kirándulás Lentiből a Lenti Gyógyfürdő mellől indul. A Táncsics Mihály utca – Béke utca érintésével haladunk É-i irányba. (Kerékpározás esetén a Béke úttól kiépített kerékpárút van egészen Lentikápolna bekötő útig).
A Béke út végén enyhén balra fordulunk a Csesztreg felé vezető útra és a Lentikápolnát jelző elágazásig haladunk.
Érdemes közben elkanyarodni a Sárberki-horgásztó felé, ahol 3 tóból álló, 6 hektárnyi vízterületen várják a horgászokat, és a pihenni, kikapcsolódni vágyókat. A tó partján épült 13 faház kitűnő szálláslehetőséget kínál családi hétvégék, baráti társaságok összejöveteleihez.
Lentikápolnáról a Dankó utcán Keletre fordulunk és a Kerka patakot átszelve érkezünk meg Bárszentmihályfára.
Itt érdemes betérni Dulics Margit népi iparművész portájára, ahol különböző fonott termékekből láthatunk bemutatót (vásárlási lehetőséggel).
A Mihályfai úton Délnek fordulunk és haladunk Mumor településrész felé.
Az út mentén több helyen látni érdekes vizes élőhelyeket, un. tókákat, amelyek különösen tavasszal, kora nyáron nyújtanak látnivalót színes virágaikkal, gazdag élővilágukkal.
Ha igazi nyugalomra vágyik, távol a modern világtól, de civilizált környezetben, akkor az út mellett található Gosztitóka szabadidő központ ideális célpont.
Mumor település központjában, a 75-ös út kereszteződésében (az út bal oldalán) faharangláb hívja magára a figyelmet.
Folytassuk utunkat a 75-ös úton (a Zajdai volt laktanyáig kiépített kerékpárút van) Nova irányába (Kelet felé).
Útközben érintjük a Csömödéri Állami Erdei Vasút zajdai megállóhelyét.

Nova

A településre beérve, az út jobb oldalán áll a Nagyboldogasszony Plébániatemplom.
Nagyboldogasszony Plébániatemplom /Alternatív látnivaló/
A novai templomot az 1777-ben létrehozott szombathelyi püspökség első püspöke, Szily János építtette 1778-ban. Az egyszerű külső mögött pompás, barokk templombelső Hefele Menyhért elképzelései alapján valósult meg. Freskóit az osztrák Dorfmeister István készítette. Berendezési tárgyaira, amelyeket Roszt Simon és Pehm József faszobrászok faragtak, a késő barokk, copf-stílus a jellemző. A Szűzanyának emelt főoltárán egy áldozati bárányt láthatunk, a Dorfmeister által festett oltárkép pedig a Boldogságos Szűzanya mennybevitelét ábrázolja. A sekrestyében látható, fából faragott Szentháromság-szobor idősebb a templomnál, még a korábban itt álló gótikus templom dísze volt.
A templom érdekessége, hogy ha két szenteltvíztartójából az egyikbe belesúgunk valamit, azt hallani lehet a másiknál fülelve.
Az épület teljes rekonstrukciójára 1995 és 2006 között került sor.

A templommal átellenben a kereszteződés másik oldalán áll a Plánder Ferenc Helytörténeti Gyűjtemény épülete. /Látnivaló./
A művelődési ház épületéből megközelíthető kiállítás első anyagait az 1950-es évek elején gyűjtötték össze. Ezekből nyílt meg 1954-ben a Plánder Ferenc Falumúzeum. Névadója Göcsej első néprajzkutatója volt, aki plébánosként sok időt töltött a településen.
2019-ben a gyűjtemény megújult, a látogatók megismerhetik Nova történelmét és a göcseji gasztronómiát. A modern múzeumi módszereket felhasználó tárlat kisfilmek, kipróbálható eszközök használatával várja a vendégeket.
A kiállítás belépődíj ellenében a hét minden napján látogatható. Az egykori „Tiszttartó Házban” kialakított kiállításon helyi termékek, ajándéktárgyak is megvásárolhatók.

Érdemes kitérőt tenni a kiállítás épülete mellett nyíló utcán Délre (Kossuth utcáról jobbra nyíló út), ahol kiépített sporttelep és játszótér várja a betérőket.
A kiállítás megtekintése után folytassuk az utat a Fő úton Dél felé (kisforgalmú közút).
Rövid kitérőt tehetünk a Csicsergő Szabadidőközpont irányába (szállás és étkezési lehetőség), és akár a szőlőhegyi kilátóig is elmehetünk autóval (pakolási lehetőség).

Tovább haladva Mikekarácsonyfa érintésével jutunk el Zebeckére. Zebecke után az első útkereszteződésnél (jobb oldalt erdő) forduljunk balra (DK-i irányba). Ezen az úton érjük el Ortaházát. Ortaházán a Fő utat elérve tartsunk Délnek. Ortaháza környékén több helyen is találkozhatunk a zalai olajipar emlékeivel.
Ortaháza után az út Nyugatnak fordul és a Sugár úton érkezünk meg Pákára.

Páka

Az Ifjúság utcában forduljunk balra, majd az utca végén forduljunk ismét balra a Kossuth Lajos utcára. Ezen az úton hagyjuk el a települést. Körül belül 1,5 km megtétele után érkezünk a Pákához tartozó Dömefölde nevű településhez.
A településen belül a közúttól jobbra eső mellékutca vezet a Dömeföldi Tájházhoz (a közútról is látható).
Dömeföldi tájház /Látnivaló./

A 150 éves zsúpfedeles parasztházban tájházat alakítottak ki. A 2020-ban megújult, korabeli használati eszközökkel berendezett épület mindössze 3 helyiségből áll, konyhából, szobából és kamrából. A műemléki védelem alatt álló, döngölt föld padlózatú tájház csoportosan és egyénileg is látogatható. Nyitvatartásáról az önkormányzaton lehet érdeklődni.
A dömeföldi tájháztól foduljunk vissza Páka felé (Észak felé). A Kossuth utcán haladjunk a Szent Péter és Pál apostolok templomig. (Közben átszeljük a már ismert Sugár utat.)
A Kossuth u. 41. sz. alatt található az Öveges József Emlékház.

Öveges József Emlékház /Látnivaló/
Pákán született 1895-ben a híres fizikus Öveges József.
Egykori házában ma emlékkiállítás van. Az épületben találhatóak a professzor bútorai, személyes tárgyai, kísérletekhez használt eszközei.
Egyszerű kísérleteivel, közérthető magyarázataival a 60-as években a TV nézők kedvencévé vált.
A Kossuth-díjas tudós bogaras dolgairól számos történet kering. Az egyik szerint például annyira félt a fertőzésektől, hogy csak a hozzá nagyon közel állókkal volt hajlandó kezet fogni, velük is csak bal kézzel.
Az emlékhely előzetes egyeztetés után látogatható, a tárlatvezetések során be is mutatnak néhányat Öveges József egyszerűbb kísérletei közül.
Az Emlékház melléképületében 2020-ban létesült új tárlat Páka környezetének népi kultúráját mutatja be.
Előzetes időpont egyeztetéssel, legalább 2 nappal a látogatás előtt kell jelezni.

Az emlékház megtekintése után térjünk vissza a Kossuth úton a településközpontba. A Kossuth utca Sugár utcai kereszteződésnél forduljunk jobbra (Béke út) és ezen menjünk tovább É-ÉNY-i irányba. A település központjában van étkezési és szálláslehetőség, és itt elérhető a kisvasút is.
A település utáni első aszfaltos útkereszteződésnél, ha letérünk balra hamarosan a „bunkerek”-hez érünk.

Bunkerek /Alternatív látnivaló./
A Páka és Csömödér közötti erdőben megbúvó védvonal igazi kuriózum. Ez a hidegháborús bunkerrendszer megmaradt része, mely körülbelül 630 km hosszúságban futott az osztrák határtól egészen a román határig. Az erődrendszer építményei legnagyobb számban Dél-Zalában maradtak meg. Ezekről az építményekről napjainkig szinte senki sem tudott, vagy legalábbis nem tulajdonított neki értéket, holott olyan méretű védelmi rendszerről van szó, melynek Európában nincs párja. A „Magyar Maginot-vonal”-nak nevezett erődrendszer majdnem kétszer olyan hosszú, mint a névadó, francia Maginot-vonal (350 km). A védvonal kialakítása 1950-ben kezdődött meg. A Déli Védelmi Vonal három védőövből állt, ezek közül az első az úgynevezett fővédőöv épült ki a legteljesebben. Az itt található erődítményeket – melyeket a köznyelv bunkernek hív – szovjet tervek alapján építették 1952 és 1955 között.

Folytassuk utunkat DNY-i irányba (Tormafölde útjelzés felé). Ezen az úton haladjunk 3-4 km-t, amikor elérjük Szécsisziget település határát. Itt forduljunk jobbra (Ny-i irányba). Hamarosan megérkezünk a településre, ahol számos látványosság várja az érdeklődőt.

Szécsisziget
Szécsiszigeti vízimalom /Alternatív látnivaló./
Szécsiszigeten már a középkortól állhatott malomépület, bár első írásos említése a vár jószágai között a 17. században említi csak. A jelenlegi épület a barokk stílusjegyeket hordozó formáját a 18. század közepén nyerte el. A három darab, egyenként kb. 5 m átmérőjű alulcsapott vízikereke a Kerka vízhozamának és az uradalmi igényeknek megfelelően három malomkő járattal rendelkezett.
Különleges értékét az adja, hogy a hajdan oly sok Kerka menti malom közül ez az egyetlen maradt meg. Jelenleg múzeum üzemel benne, udvarán rendszeresen rendeznek programokat. Felújítása a közeljövőben tervezett.

A malommal ellentétes oldalon bivalyrezervátum került kialakításra /Alternatív látnivaló/. A bivaly mocsaras vidékeken, rossz minőségű legelőkön is jól tartható. Hatalmas erejű, szívós, igénytelen munkabíró állat. Teje nagyon zsíros (8%). A bivalytej a sajtkészítés alapanyagaként külföldön közkedvelt. Húsa vöröses, rostos, melynek fehérje és ásványianyag-tartalma magasabb a szarvasmarháénál. A szécsiszigeti bivalyrezervátumot a Kerka-mente Natúrpark Egyesület alapította 1999-ben. Célja a génmegőrzés, a bemutatás, a legelők természeti értékeinek megőrzése.
Tovább haladva nyugatra érünk el a település templomához.

Szent Kereszt Plébániatemplom /Alternatív látnivaló./
Az egytornyú, lantablakos, tipikus dunántúli barokk templomba sok szép szobor, a freskók láthatunk. Az oltártérben, a főoltáron megrendítő keresztre feszítési jelenet látható. A körbejárható főoltár alakjai és a szentély fából készült szobrai a Bécsben tanult neves bajor szobrász, Philipp Jakob Straub (1706-74) fából faragott munkái. A freskók a bécsi Johann Pöckel (Pöckl) munkái 1763-ból, akinek a neve az egyik freskón látható is.
A barokk orgonáról a szakemberek ma is elismerően beszélnek. Hangzása a neves gráci orgonaépítőt, Anton Roemert dicséri, aki 1763-ban építette. Az orgona mögött Pöckel bájos, pasztell színű falfestménye látható, mely a zenélő angyalokat ábrázolja. Az orgona a neves gráci cég egyetlen olyan orgonája, amelyet nem építettek át.
A templom melletti utcán forduljunk É-nak (jobbra). Az utca végén áll a Szapáry-Andrássy kastély.

Szapáry-Andrássy kastély /Látnivaló/
A kis zalai település plébániatemploma, a melletti utcában egykori Szapáry-Andrássy kastély ma turistaszállóként is üzemel. Az épület a magyar barokk kastélyok jellegzetességeit mutatja. A kastély a régi szécsiszigeti vár helyén épült és eredetileg U alakú volt.
Az épület maga a Kerka völgyétől pár méterre kiemelkedő, részben mesterségesen kialakított dombon áll. Az épület mai állapotában L alakú, északkeleti-délnyugati tengelyű szárnya a lakószárny. Északkeleti oldalához magtár csatlakozik. A „kultúrmagtár”-ban időszaki kiállításokat és rendezvényeket tartanak.
Az épületegyütteshez tartozik egy közel 0,7 hektáros kert, melyet félkör alakban a középkori várárok vesz körül. A kastélyhoz tartozik még a holtág és a jelenlegi meder által bezárt háromszög alakú 7 hektáros terület. A kastély melletti parkban pihenő hely került kialakításra.

Térjünk vissza a Páka-Tormafölde közötti aszfaltos útra és folytassuk a kirándulást Dél felé (jobbra).
Az első aszfaltút kereszteződésnél forduljunk jobbra (Nyugat felé) és keljünk át a Kerka patak hídján. Már Lovászi felé tartunk.

Lovászi
A településen a Kútfej utcát keresztezve folytassuk egyenesen az utat.
Hamarosan elérünk az utca bal oldalán álló múzeumhoz. Feljebb található a légópince felé vezető út.

Légópince /Látnivaló./
A Lovászi óvóhelyet a második világháborúba való belépés évében kezdték el építeni, jelenlegi formáját azonban majd 10 évvel később kapta meg (Magyar Maginot vonal részeként). A légópincében a kilencvenes évekig rendszeres volt a karbantartás, valamennyi elektromos berendezése üzemelt. Saját vízkútja, levegőztető berendezése volt, önálló generátor biztosította a villamos energia-ellátást. Az oldal-elágazásokkal, kacskaringós folyosókkal bonyolulttá tett pincerendszer mintegy ezerötszáz ember befogadására alkalmas. Három kijárata van. A légópince előre egyeztetett időpontban vezetett túra keretében tekinthető meg.
A légópincétől térjünk vissza a Lakótelep útra, itt tekintsük meg a Vasfüggöny Múzeumot (2021-től működik). A zalai olajbányászat egykor meghatározó települése Lovászi, ahol 3,5 ha-os területen történelmi parkkal összekapcsolt múzeumot és fogadóközpontot alakított ki az Önkormányzat az egykori olajipari kiszolgáló épületben. A múzeumban a Magyar-Amerikai Olajipari Rt. egykori dolgozóinak védelmére épített légoltalmi pincerendszer „életét” mutatják be korhű berendezéssel, eszközökkel, a "vasfüggöny" időszakhoz kapcsolódó installációkkal, eszközökkel az akkori korszakot idézik meg. A Vasfüggöny Múzeummal szemben található Kantin Romkocsma, illetve a Lovászi Stand. A közelben van az önkormányzat által üzemeltetett turistaszálló és étterem.

A település főutcájára (Kútfej út) ráfordulva haladjunk É-i irányba, Lenti felé.
Lovászit elhagyva hamarosan a kerkateskándi elágazáshoz érünk. Itt rövid kitérőt tehetünk a hangulatos zalai kistelepülésen (az elágazásnál forduljunk Szécsisziget irányába, és alig 100 m megtéve térjünk be Kerkatestkándra (Béke úton forduljunk balra. A faluból több kis utca is visszavisz az országútra.
Menjünk tovább Lenti irányába (Kerkateskándtól Lenti városáig kétsávos kerékpárút áll a biciklisek rendelkezésére).
Haladjunk Lenti-Máhomfa érintésével a városközpont felé. (Kerékpáros pihenő a város előtti temető mellett van).
A városközpont (Petőfi utcán) felé haladunk a körforgalomig. Itt az 1. kijáraton (jobbra) fordulunk. (75. számú főút Keszthely felé). A Sárberki-patak hidja előtt jobbra áll a Hagyományok Háza, innen kezdődik a kerékpárút Nova irányába.
Bal oldalt Lenti vára (jelenleg használaton kívül) áll. Az épületet a Kerka holt ága veszi félkaréjba. A Kerka folyó keleti oldalán kezdődik a Lenti Parkerdő. Ez a terület különösen tavasszal tarthat számot nagy érdeklődésre, hiszen ebben az időszakban az erdő alja tele van hóvirággal és tőzikével. A parkerdőben tanösvény mutatja be az erdő életét az évszakokhoz igazítva.
A parkerdőből a 75-ös úton (Dózsa György utca,) a körforgalom 2. kijáratát választva haladjunk tovább a város főutcáján (Kossuth út). A Szent Mihály Templom és a Művelődési Központ környezetében tegyünk egy sétát, majd a Kossuth útról a Táncsics Mihály utcában forduljunk balra (kerékpársáv az utca mindkét oldalán). A vasúti átjárón áthaladva érkezünk meg a kiindulási ponthoz. (Hotel Balance)