Lenti városséta túraútvonal

A Kerkaland településséták keretében a Lenti-Kerkaland nevesített turisztikai attrakciók egyes falvakhoz illetve Lentihez kapcsolt elemeit lehet bejárni. A településen és a környezetében megtehető kiránduláshoz a kényelmes cipő viselése javasolt. A településséta útvonala kerékpárral is bejárható.

  • Táv: 12 km (12,2 km)
  • Időtartam: 3 óra tiszta menetidő, megállókkal és az attrakciók megtekintésével 4-5 óra.

Útvonal:

  1. Lenti – Termálhotel Balance, Lenti Gyógyfürdő
  2. Lenti – kerékpáros pihenő (Máhomfa felé)
  3. Lenti – kerékpárút Lentiszombathely felé
  4. Lentiszombathely – képesfa
  5. Lentiszombathelyi harangláb
  6. Lenti – Mumor
  7. Lenti – Parkerdő
  8. Lenti – Vár
  9. Lenti – Helyi értékek háza
  10. Lenti –Szent Mihály Templom
  11. Lenti – Termálhotel Balance, Lenti Gyógyfürdő

Letölthető térképek

Faluséta Lenti látnivalói (GPX fájl letöltése) [6.46 kB]

Faluséta Lenti látnivalókkal (GPX fájl letöltése) [105.37 kB]

Faluséta Lenti útvonal (GPX fájl letöltése) [100.45 kB]

Tervezés:

A túra célja:

  • egésznapos családi kirándulás keretében megismerkedni Lenti látnivalóival.

Évszak, időjárás:

  • A túra bejárása évszaktól függetlenül bármikor lehetséges, havas-jeges időszakban az erdőterületen található utak nem azonnal takarítottak.

Az útvonal mentén a következő településeken érhető el szálláshely:

  • Lenti

Szervezés:

  • A kirándulás külön szervezést nem igényel.

Túrakiírás tartalma:

Vezető, szervező (elérhetőség):

  • A túra szakmai dokumentumai (track, stb) elérhető a www.kerkaland.hu honlapon

A település rövid története

A város területén fellelhető legkorábbi régészeti emlékek a római korból valók.
Lenti első okleveles említése 1237-ből való még Nemith alakban írva. A település mellett azonban jóval nagyobb jelentőséggel bírt a település határában a 13. század elején elkészült vár, amely a Kerka árterének szigeteire épült, és nehezen bevehetőnek számított. IV. Béla a tatárjárást követően tette a várat és környékét királyi birtokká. 1275-ben mint királyi vadászfalu ismert.
Csak az Anjouk idejében kerül a település Lendvai Miklóshoz a várral együtt. Majd a birtok hosszú időre a Bánffyak uradalmát képezte.
1381-ben mezővárosi rangot kapott a település. Ekkortájt Lenti területe a vár körüli Belső-Lentire és a tőle nyugatra lévő Külső-Lentire tagolódott. Lenti vára a törökök által többször ostrom alá került, ám elfoglalni nem sikerült, viszont ekkor a kapcsolódó települések egy része elnéptelenedt.
1768-ban az Esterházyak egy földesúri rendelkezéssel eltörölték a város privilégiumait, így fejlődése megszakadt.
1890-ben készült el a Zalaegerszeg–Lenti–Csáktornya vasútvonal, amely komoly gazdasági fellendülést hozott a Lentinek.
A trianoni békeszerződés eredményeként, az új határ Lenti közelében húzódott, amely egyben azt is jelentette, hogy a terület eredeti alsólendvai járásszékhelye a határon túlra került. Ekkor a környék magyaroldali közigazgatásának irányítási feladata Lentire hárult. 1925-től a település járásszékhely lett.
Az I. világháború után indult meg az iparosodás Lentiben. 1922-ben megalakult a Kerkavölgyi Faipari Rt. fűrészüzem, amely ekkor a térség legnagyobb vállalata volt. 1924-ben ipari iskola, 1928-ban óvoda, 1933-ban polgári, 1938-ban négytantermes iskola nyitotta meg kapuit.
A II. világháborút követően a település nem indult komolyabb fejlődésnek, egészen az 1960-as évekig, ekkor egy megyei határozat alapján Zala megye harmadik ipari központját kívánták itt létrehozni.
A település életében komoly szerepet játszott a Bottyán János Laktanya (megalakulás 1951.), amelyben harckocsizó és lövészegységek állomásoztak. A laktanyában dolgozó tisztek és családjaik kiszolgálására a városban jelentős fejlesztések kezdődtek és lakótelepek épültek. Az utolsó alakulat az MH 26. Bottyán János Gépesített Lövészdandár 1997-es felszámolásával lezárult a város katonai alakulatának története.
1960-as évek közepén a város szélén lengyárat szerettek volna létesíteni. A vízigényes tevékenységhez próbafúrásokat végeztek, melynek eredményeként 1200–1500 méter mélységben 56°C-os termálvizet találtak. A víz hasznosítására 1978-ban nyílt meg a termálfürdőt. A fürdő nátrium-hidrogénkarbonátos vizét az Egészségügyi Minisztérium 1988-ban gyógyvízzé nyilvánította.
2004 júliusában avatták fel a termálfürdő 1340 m² felületű élménymedencéjét, majd a következő fejlesztési szakasz befejeztével 2010-ben átadták az új 300 férőhelyes pihenőteret és a „Szaunavilág” részleget. A fürdő komplexumot folyamatosan fejleszti a város.
A fürdőhöz függőfolyosóval kapcsolódó négy szintes, 94 szobás, négycsillagos szálloda tartozik.
Lenti 1969-ben nagyközségi, 1979. január 1-én városi rangot kapott, egyúttal hozzácsatoltak, több a város közelében lévő kisebb települést, amelyek napjainkban falusias városrészként kapcsolódnak a településhez (Mumor, Lentiszombathely, Máhomfa, Lentikápolna, Bárszentmihályfa).
Lenti gazdasági életében jelentős visszaesést okozott a rendszerváltás időszakában a laktanya bezárása, illetve az olajipar fokozatos megszűnése. A város és a kistérség számára a legfontosabb bevételi forrást napjainkban az erdőgazdálkodás mellett egyre nagyobb mértékben az idegenforgalom jelenti.

Részletes túraleírás

A kirándulás Lentin belül, a Lenti Termálfürdő és Szent György Energiapark mellől indul. A Bánffy utcán érjük el a Lenti-Lovászi felé vezető utat. A város határától kerékpárút vezet a közút mentén (kerékpáros pihenő a Lenti temető mellett). A két sávos kerékpárutat gyalogosok is használhatják a közlekedési szabályok betartása mellett.Haladjunk Dél felé a közút melletti kerékpárúton. Lenti Máhomfa előtt térjünk le a Keletre tartó kerékpárútra. Itt néhány km-en keresztül nagyon szép természeti környezetben gyalogolhatunk. Az erdőt három vizfolyás szeli át, ezeken hidak biztosítják az átkelést. Az egyik leglátványosabb az erdő elején, a Kerka felett átívelő függő híd.
A kerékpárút mentén halad a Tőzike tanösvény végig. Itt érdemes hasznos információkat gyűjteni a területről.

Ez a terület régen kocsányos tölggyel volt teli, melynek emlékét több, 200 évesnél is idősebb óriás őrzi. Mára a tölgyek mellett gyertyán, magyarkőris, mezei juhar képezi az erdő számottevő részét. A közel 1 hektáros területet 1976-ban nyilvánították helyi jelentőségű védett természeti területté.
Az erdő Lentiszombathely felé eső részén áll a "képes fa”, ami tulajdonképpen egy Mária-szobrot őrző idős tölgyfa.
A népi vallásosság emléke a 19. században keletkezett. A szájhagyomány szerint a pásztorok miközben őrizték a nyájat, találtak egy fadarabot, egy fatörzset, amiben emberre utaló jelek, vonások voltak, s Szűz Máriát vélték benne felfedezni. Ma egy Szűz Mária szobor áll a törzsre rögzített oltárban, mivel az eredeti faragványt ellopták.

Folytassuk az utat a kerékpárút mentén. Haladjunk át a vasúton és a Nyár utcán keresztül érjük el Lentiszombathely településrészt. Forduljunk balra a Szombathelyi útra. Ezen a településrészen a temető felé kitérve négyzet alaprajzú, népi műemlék szoknyás haranglábat láthatunk. Fazsindellyel borított szoknyáját nyolc, a talpgerendákra állított oszlop tartja, a gúlasisakja szintén fazsindellyel fedett. Tornyában két harang van. Az 1790-ben épült harangláb 1938-ban került mostani helyére.

A Szombathelyi úton haladjunk tovább Lenti- Mumor felé. Itt is láthatunk egy haranglábat, igaz ez jóval fiatalabb, mint a Lentiszombathelyi.
A 75-ös főutat elérve forduljunk Ny.-ra Lenti irányába. Lenti- Mumortól kiépített kerékpárút vezet Lentibe. Az úton két helyen érdemes megállni. A kerékpárúttal ellentétes oldalon, átkelve a 75-ös főúton, Lenti Parkerdőbe. Az itt kanyargó Vadvirág tanösvény egy kellemes séta keretében mutatja be az erdei élővilágát, kiemelve a térség meghatárózó élő vízét a Kerka folyó élőhelyeit.
A tanösvénytáblák mindegyike interaktív, szórakoztatva ismertet meg a környék természeti értékeivel.

A parkerdőben február végén, március elején a tavaszi tőzikék végeláthatatlan szőnyege várja az odalátogatókat. Innen kezdve egészen április végéig egymás után bontják szirmaikat a tavasz virágai Ahogy telnek a hetek más és más virágok kerülnek szem elé. Elsőként a hóvirág és a tavaszi tőzike jelenik meg, majd néhány hét elteltével szellőrózsa és keltike fajok, ligeti csillagvirág látványa uralja a tájat. És egy igazi különlegesség, a kockás liliom is előfordul ebben az erdőben.
A kerékpárúton átkelünk a Kerkán, majd a Sárberki patakon. A két vízfolyás között, az út jobb oldalán áll a Lenti vár. (magántulajdon - nem látogatható). A Sárberki patak partján áll a Helyi értékek háza, udvarában gyakran tartanak kézműves bemutatókat és vásárokat.

A parkerdőből a 75-ös úton (Dózsa György utca,) a körforgalom 2. kijáratát választva haladjunk tovább a Kossuth Lajos úton.
A Szent Mihály Templom és a Művelődési Központ környezetében tegyünk egy sétát, majd a Kossuth útról a Táncsics Mihály utcában forduljunk balra (kerékpársáv az utca mindkét oldalán).
A város főterén áll Lenti római katolikus temploma. Az Esterházy család támogatásával 1691-ben kezdődött a templom építése, amely 1698-ra lett készen és még abban az évben fel is szentelték Szent Mihály tiszteletére. Az épületet már1747-ben átépítették, bővítették, magasították, és boltozatát téglára cserélték. Egyhajós külső oldalát támpillérekkel erősítették meg. Szentélyét és a hajó első szakaszát értékes freskók díszítik, amiket ifj. Dorfmeister István készített. Ő festette 1807-ben az oltárképet is. A templom előtt szoborpark terül el, itt láthatjuk az I. világháború helyi hőseinek állított emlékművet, Szent Flórián 1882-ben felállított egész alakos szobrát, Szent István szobrát, valamint egy Szentháromság-szobrot.
A városi séta alkalmával tavasszal és nyáron a Kossuth Lajos út mentén egészen a Lenti Termálfürdő és Szent György Energiaparkig gyönyörködhetnek szebnél szebb virágkompozíciókban (pl.: páva, róka, lepke, szív virágszobrokban).
Mielőtt a Lenti Termálfürdő és Szent György Energiaparkhoz, illetve a Thermal Hotel Balance Hotelhez érnek megpihenhetnek a Kossuth Lajos út és a Táncsics Mihály út sarkán kialakított Kortárs Közparkban zöld környezetében.
Hamarosan a Lenti Termálfürdő és a Szent György Energiaparkhoz érünk.
A Lenti Termálfürdő és a Szent György Energiapark 5 szabadtéri és 4 fedett medencéjével az év minden napján kikapcsolódási lehetőséget nyújt a kerekezésben megfáradt túrázók számára. A fürdő 3 egységből – fedett fürdő, strandfürdő és szauna – áll.
A Fürdő környezetében javasoljuk az erdei vasút Lenti állomásépületének meglátogatását, és egy kellemes időutazást a kisvasúttal!